بامیان به شبکه شهرهای خلاق یونسکو پیوست
استان تاریخی بامیان افغانستان به فهرست شبکه شهرهای خلاق یونسکو پیوسته است.

اقتصاد خلاق: استان بامیان افغانستان اکنون در بین 47 شهر از 33 کشور جهان قرار دارد که به شبکه شهرهای خلاق یونسکو اضافه شده است. این مطلب را «ایرینا بوکوا» مدیر کل یونسکو اعلام کرده است.

به گزارش یونسکو، 47 شهر به شبکه شهرهای خلاق یونسکو در 7 بخش افزوده شده‌اند که شامل (صنایع دستی و هنرهای، طراحی، فیلم، سلیقه در غذا، ادبیات، هنر رسانه‌ها و موسیقی) است.

استان مرکزی بامیان به خاطر صنایع دستی و هنر به این فهرست اضافه شده است.

شبکه شهرهای خلاق یونسکو در سال 2004 میلادی ایجاد شد و هم اکنون بیش از 116 شهر از سراسر جهان به آن پیوسته‌اند. هدف از تشکیل شبکه شهرهای خلاق یونسکو، ترویج و تقویت همکارهای بین‌المللی در بین شهرهایی است که متعهد به سرمایه گذاری در زمینه خلاقیت به عنوان موتور محرک توسعه شهری پایدار هستند.

بوکوا گفت: شبکه شهرهای خلاق نشانگر یک پتانسیل بسیار زیاد برای تاکید بر نقش فرهنگ به عنوان محرک اصلی توسعه پایدار است. من علاقه دارم تا شهرهای جدید زیادی را در این فهرست به رسمیت بشناسیم.

این اعلام در شرایطی انجام شده است که یونسکو در سال 2015 میلادی دهمین سالگرد کنوانسیون حمایت و ترویج تنوع بیان‌های فرهنگی را جشن گرفت.

دستور کار توسعه پایدار که از سوی جامعه بین‌المللی در سپتامبر 2015 میلادی تظیم شده است، بر نقش فرهنگ و خلاقیت به عنوان اهرم‌های کلیدی در توسعه پایدار شهری تاکید می‌کند. این شبکه پلت فرم ضروری را برای مشارکت در اجرای و دستیابی به این اهداف بین‌المللی ایجاد می‌کند.

شهرها با پیوستن به این شبکه متعهد می‌شوند تا نسبت به گسترش خلاقیت و صنایع فرهنگی اقدام کنند و فعالیت‌ها و تجربه‌های خود را به اشتراک بگذارند و مشارکت خود در زندگی فرهنگی را تقویت کرده و در راهبردهای توسعه اقتصادی و فرهنگی مشارکت بیشتری داشته باشند.

نشست بعدی شبکه شهرهای خلاق قرار است سپتامبر 2016 میلادی در اوسترسوند سوئد برگزار شود.

 

برای دریافت آخرین مطالب و گزارشات درباره اقتصاد و صنایع خلاق ایران و جهان عضو کانال «اقتصاد خلاق» در تلگرام شوید

منبع: khaama.com