اتریش؛ کشور موسیقی
گزارشی از اقتصاد موسیقی اتریش

خلق ارزش صنعت موسیقی اتریش بالغ بر 2 میلیارد یورو است که سهم 1.25 درصدی در درآمد ناخالص کشور دارد. بدین وسیله صنعت موسیقی از لحاظ اشتغال و خلق ارزش در همان جایگاهی است که صنایع پوشاک، کاغذ سازی، شیمی و پلاستیک قرار دارند. اتریش از نظر درآمد ناخالص در مقایسه با دیگر کشور های جهان با انگلیس و هلند برابری می کند. حتی در ارقام نهایی نیز درآمد سرانه اتریش در جایگاه 15 جهانی و 10 اروپایی است.​


کمتر کشوری به اندازه اتریش تحت تاثیر تاریخ موسیقی خود بوده است: "کشور موسیقی" قسمت اعظمی از هویت آن را در آثار موسیقی نشان می دهد که خود عامل اقتصادی و گردشگری مهمی است. رابطه خوب میان سنت، عصر حاضر و پیشگام یکی از عوامل موفقیت آن است.

سنت و خلاقیت

اتریش کشور موزارت، هایدن و بتهوون است. کشور شوبرت و بروکنر، کشور والس وین و سلسله اشتراوس. منزلگاه ارکستر های صاحب نام جهانی همچون ارکستر سمفونیک و فیل هارمونیک وین، ارکستر وین ویا پسران خواننده وین. وقایع مهمی همچون کنسرت سال نو در تمام دنیا نشان داده می شوند و جزو اساسی هویت کشور اتریش و یک کالای صادراتی درجه یک به شمار می رود.

تاریخ موسیقی اتریش از اشخاص پیشرو و صاحب نامی بهره می برد که مبنای نوسازی خلاقانه هستند. مبنای این کار توانایی ترکیب و تلفیق تاثیرات مختلف به یک واحد جدید و مستقل است.

ابداع موسیقی 12 صدایی توسط آرنولد شونبرگ خود گامی بزرگ در تاریخ موسیقی بشمار می رود. اوتو ام زیکان، گرهارد روم، ارنست کرنک، فریدریش سزا، رومان هاوبن شتک رمتی ویا آنستیس لوگو تتیس هریک پیشرو در صنعت موسیقی هستند. "صدای وین" عنوان جنبش موسیقی الکترونیک است که در دهه 90 در وین شکل گرفت و آن را می توان گونه نوینی از نوسازی دانست.

زمینه ها و ساختارها

خلق ارزش صنعت موسیقی اتریش بالغ بر 2 میلیارد یورو است که سهم 1.25 درصدی در درآمد ناخالص کشور دارد. بدین وسیله صنعت موسیقی از لحاظ اشتغال و خلق ارزش در همان جایگاهی است که صنایع پوشاک، کاغذ سازی، شیمی و پلاستیک قرار دارند. اتریش از نظر درآمد ناخالص در مقایسه با دیگر کشور های جهان با انگلیس و هلند برابری می کند. حتی در ارقام نهایی نیز درآمد سرانه اتریش در جایگاه 15 جهانی و 10 اروپایی است. اعداد دقیق تر و اطلاعات بیشتر درباره بتزتر موسیقی اتریش را می توانید در این سایت مشاهده نمائید: 

http://www.ifpi.at/ 

زنجیره خلق ارزش

زنجیره خلق ارزش در قیاس با توسعه جهانی در حوزه تولید و توزیع همچون راه تجارت سنتی رو به کاهش نهاده و تا اندازه ای توسط شکل های تجارت الکترونیک توسعه یافته است. رشد در حوزه تولید موسیقی در دهه 90 یک دگرگونی را به خود دید. پس از این آغاز جهانی صنعت موسیقی در ابتدای هزاره جدید این بخش دوباره تثبیت شد. در مقایسه مستقیم میان تولید و توزیع در اتریش حدود 80 درصد خلق ارزش در حوزه تولید و 20 درصد در تولید شکل می گیرد.

زمینه های مهم موسیقی داخلی عبارتند از:

• موزيك كلاسيك
• موزيك به سبك جديد
• موزيك پاپ
• موزيك ملي
• جاز
• موزيك با ريتم هارمونيك
• موزيك الكترونيكي


زنجیره خلق ارزش بخصوص در بخش موسیقی سنتی و ملی توسعه یافته است: از محل های کارآموزی، ماهیت نشر موسیقي، ماهیت موسسات و تکنولوﮋی استودیدی صدا گرفته، تا محل های اجرا. خانه های موسیقی و تئاتر اتریش در تمام اروپا کامل ترین در نوع خود هستند. وین با داشتن 54 درصد از مکان های اجرای فعال در این کشور مرکز این صنعت است.

خلق و تولید

کتب مرجع بسیاری در تمامی حوزه های موسیقی به همراه اطلاعات مورد نیاز در بخش تولید و توزیع هستند:
Österreichische Musikatlas

اطلس موسیقی اتریش، مرجعی است که سالی یک بار به زیر چاپ می رود و به صورت آنلاین هم در دسترس خریداران قرار می گیرد.

Creativ-Branchenbuch creation/production

کتاب نوآوری های خلق و تولید که انتشارات فالتر به طور مرتب آن را منتشر می کند.

خلق

حوزه خلق اتریش به واسطه توانایی های چندجانبه خود در انواع مختلف موسیقی سرآمد است. "آستروپاپ" که در سالهای دهه 70 همسان با "پاپ ساخت اتریش" وارد این عرصه شد، برای خود یک "هویت پاپ" جدید خلق کرد. در حوزه رقص و الکترونیک جدید در اوایل دهه 90 یک صحن موسیقی الکترونیک خاص خود ابدا کرد. با بازخوانی هایی به سبک خاص و شرکت های تولید سی دی های غیر وابسته و مخصوص آن سبک توانست در عرصه جهانی موفق ظاهر شود.

در موسیقی ملی اتریش تاثیرات فرامرزی آشکار است و مسبب جریانات مختلفی در اقصی نقاط جهان شده است. صنعت موسیقی بادی جای خود را در اتریش یافته است. در این کشور تعداد ارکستر های موسیقی بادی بیش از محل های توریستی است. موسیقی دانان و آهنگسازانی همچون مایکل جارل، الگا نویویرت، جورج فریدریش هاس، بیت فورر، توماس پرنس، گرد كور، کارل هاینتس اسل و برنهارد لانگ نمایندگان موسیقی جدید و تجربی هستند.


تولید


• استودیوهای صدا
• صنعت حاملان صدا
• ناشرین موسیقی
• آﮋانس ها


تولید موسیقی در اتریش در مقایسه جهانی یک تفاوت جزئی در تخصص ها و توانایی بالقوه شرکت های کوچک و بسیار خرد را نشان می دهد. بسیاری از استودیو های کوچک صدا در برابر این رشد و خاص گرایی همچون ضبط با کیفیت بالا و مسترینگ آنالوگ از خود عکس العمل نشان داده اند. موسیقیدانان هرچه بیشتر عمل های خلق، تولید، توزیع و بازاریابی را در یک جا خلاصه می کنند.

جوامع بازیافت

بازار جهانی موسیقی تا حدود 80 درصد توسط مجتمع های بزرگ کنترل می شود. با داشتن بازار کوچک داخلی اتریش هم از این مسئله مستثنی نیست. شرکت بین المللی موسیقی اتریش، نماینده گروه بین المللی موسیقی با دارا بودن حدود 35 درصد سهم بازار، بزرگ ترین تولید کننده سی دی در اتریش محسوب می شود.
سونی، بی ام جی، ا ام آی و وارنر دیگر شرکت های عمده فعال در این حوزه هستند. شرکت های دیگر توزیع کننده تنها در اندازه های کوچک و داخلی مطرح هستند.


شرکت های خصوصی تولید کننده سی دی

شرکت های خصوصی تولید کننده سی دی جزو ويژگی های اتریش به شمار می روند. اینان که با نام "ایندیز" در سرتا سر جهان شناخته می شوند این امکان را توسط توزیع بدست آورده اند.این شرکت های کوچک و گوناگون یک صحنه موسیقی تقريبا جهانی را با تولیدات خود تامین می کنند. آنها در مجموعه ها و زیر مجموعه های موسیقی قوی هستند.

حمایت از موسیقی در اتریش

سازمان موسیقی اتریش از تولیدات حرفه ای موسیقی در اتریش حمایت می کند. از جمله اهداف آن، افزایش بازیافت و گسترش است و اینکه چهره اتریش را به عنوان یک مکان خلاق قوی تر کند. سازمان موسیقی اتریش از تولیدات موسیقی از آلبوم هایی که برروی سی دی ویا دیگر حاملان صدا و وسایل ارتباطی قرار می گیرند حمایت می کند.

فروشگاه دانلود موسیقی

توزیع دیجیتال موسیقی از طریق اینترنت و موبایل در اتریش رو به گسترش است. در سال 2006 این میزان با رشد 50 درصدی مواجه شد که دو سوم از آن مربوط به فروش از طریق موبایل می شود و یک سوم دیگر از طریق دنیای اینترنت. سهم بازار دیجیتال در بازار کلی 5.5 درصد است.


 
منبع: سایت شورای فرهنگی بریتانیا