آدلاید به شبکه شهرهای خلاق پیوست
شهر آدلاید استرالیا به عنوان شهر موسیقی به شبکه شهرهای خلاق جهان که یونسکو متولی آنهاست، پیوست.

اقتصاد خلاق: آدلاید استرالیا به عنوان شهر موسیقی یونسکو اعلام شده و طرح‌هایی وجود دارد تا همکاری‌هایی بین 3 شهر خلاق صورت گیرد.

این شهر استرالیا به شهرهای بوگوتا، گنت، گلاسکو، هاماماتسو، هانوفر و سویا به عنوان شهر موسیقی یونسکو می‌پیوندد، بخشی از شبکه گسترده‌تر شهر خلاق که 116 شهر در 33 کشور جهان را به یکدیگر مرتبط می‌کند.

آدلاید به شهرهای ملبورن و سیدنی دو شهر دیگر استرالیا به عنوان شهرهای خلاق یونسکو می‌پیوندد. همکاری‌ها بین شهرهای خلاق استرالیا در حال حاضر در حال توسعه است.

درخواست موفقیت آمیز آدلاید در پاریس از سوی ایرینا بوکووا مدیر کل یونسکو اعلام شد، زمانی که وی از ورود 47 شهر جدید به شبکه شهرهای خلاق استقبال می‌کرد.

بوکووا گفت:  شبکه شهرهای خلاق یونسکو نشانگر ظرفیت بسیار بالای شهرهای مختلف برای ایفا کردن نقش در عرصه دستیابی به توسعه پایدار است. می‌خواهم شهرهای جدید زیادی را معرفی کنم که در حال غنی سازی شبکه با تنوع خود هستند.

درخواست آدلاید در ماه جولای پس از سفر جک اسنلینگ وزیر هنر استرالیا به اسپانیا ارائه شد و سپس با همکاری مرکز جشنواره آدلاید و دفتر توسعه موسیقی این درخواست توسعه یافت.

وزیر هنر استرالیا گفت: این اعلام نشانگر به رسمیت شناختن شهرت جهانی آدلاید به عنوان یک شهر پر جنب و جوش در زمینه موسیقی است.

اسنلینگ ادامه داد: ما برنامه‌های مستحکمی برای آموزش موسیقی داریم. صنعت موسیقی و هنر ما به صورت بین‌المللی فعالیت می‌کند به طوری که یک چشم انداز جهانی برای رشد آینده این صنعت لازم است.

وی افزود: این برنامه توسط برنامه تعامل آسیای مرکز جشنواره‌های آدلاید انجام می‌شود و در سطح جهانی مورد تحسین واقع شده است.

«داگلاس گوتیه» مدیر عامل و مدیر هنری مرکز جشنواره آدلاید گفت: معرفی یونسکو برای انتقال موسیقی جهانی به آدلاید کمک خواهد کرد و همین طور به جهانی شدن آدلاید کمک می‌کند.

وی افزود: شهرهای خلاق مکان‌های جذابی هستند تا در آنها به زندگی، کار و آموزش ادامه دهیم و کسب و کار به راه انداخته و خانواده تشکیل دهیم. این معنای اصلی سخن ریچارد فلوریدا درباره "استعداد، فناوری و تحمل" و قدرت اقتصاد خلاق است. صنایع خلاق به طور فزاینده‌ای در رفاه اقتصادی مهم هستند و برخی بر این باورند که خلاقیت انسانی منبع اقتصادی نهایی است.

به عنوان مثال، شهر هاماماتسو که شهر موسیقی یونسکو در ژاپن است، یکی از بزرگترین تولید کنندگان سازهای صفحه کلیدی در جهان است، یاماها، کاوایی و رولاند. در یک مقیاس کوچکتر، ولی به همان کیفیت، آدلاید تولیدکنندگان گیتار را با شهرت جهانی در اختیار دارد. به عنوان مثال سازهای زیبای ساخته شده توسط جیم ردگیت. گیتارهای وی توسط بهترین هنرمندان در سراسر جهان نواخته می‌شوند.

وی گفت: قدرت خلاقیت به هنر محدود نمی‌شود، خلاقیت قدرت دارد تا شهرها و جوامع را قدرتمند، بلندپرواز و شکوفا نماید. به همین دلیل است که به رسمیت شناختن خلاقیت شهر ما و پتانسیل آن باید یک تقویت کننده اعتماد به نفس برای همه ما باشد.

«مارتین هائس» شهردار آدلاید نیز تاکید کرد: موسیقی زنده یک بخش مهم از ایجاد یک شهر پر جنب و جوش و قابل زیستن بود و نقش مهمی در توسعه اقتصادی خواهد داشت.

وی گفت: شهرهای فرهنگی مکان‌های بزرگی برای زندگی و کار هستند و آدلاید نیز در حال حاضر به یک چشم‌انداز بسیار جذاب برای موسیقی دان‌ها و عاشقان موسیقی تبدیل خواهد داشت. ما مشتاقانه منتظر تاثیر معرفی آدلاید به عنوان یکی از شهرهای خلاق موسیقی جهان هستیم.

وی افزود: شورای شهر آدلاید به خصوص از چشم انداز نمایش ابتکارات ناشی از طرح اجرای موسیقی زنده هیجان زده است که برای حمایت از موسیقی زنده پیش از این نیز اجرا می شده است. مشارکت فعال آدلاید در شبکه شهرهای خلاق از اوایل سال 2016 آغاز خواهد شد.

علاوه بر این، جشنواره گیتار آدلاید در حال توسعه مبادله برنامه‌ها برای نوازندگان با همکاری شهر سویا و تبادل هنرمندان بین سایر شهرهای خلاق یونسکو است. شهر ادبیات ملبورن و شهر فیلم سیدنی در سال‌های 2016 و 2017 برگزار خواهد شد.

«دیوید ریدینگ» مدیر دفتر ادبیات ملبورن تاکید کرد: از پیوستن شهر آدلاید به شبکه شهرهای خلاق خوشحال هستم. داشتن 3 شهر خلاق در استرالیا نشانگر فرهنگ عمیق این کشور است. شبکه موسیقی شهرها غنی و متنوع است و تقریبا به اندازه شبکه ادبیات ما فعال است. ما در حال حاضر همکاری با یکدیگر را می‌توانیم آغاز کنیم و خوشحالم که اعلام کنم در سال 2016 یک نویسنده از ملبورن در یکی از جشنواره‌های موسیقی آدلاید شرکت می‌کند و ما نیز از نوازندگان آدلاید در یکی از حشنواره‌های نویسندگان خود استقبال خواهیم کرد.

«کورتنی گیبسون» مدیر عامل «اسکرین ان اس دبلیو» نیز از این خبر استقبال کرد و گفت: به عنوان میزبان شهر فیلم سیدنی، ما خوشحالیم که آدلاید به شهرهای فرهنگی به رسمیت شناخته شده یونسکو در استرالیا یعنی ملبورن و سیدنی پیوسته است.

 

برای دریافت آخرین مطالب و گزارشات درباره اقتصاد و صنایع خلاق ایران و جهان عضو کانال «اقتصاد خلاق» در تلگرام شوید

منبع: artshub.com.au