200میلیون دلار در سال ارزش صادرات صنایع‌دستی ایران
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ارزش صادرات رسمی صنایع دستی ایران را 200 میلیون دلار در سال اعلام کرد.

اقتصاد خلاق: بهمن نامور مطلق  معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ارزش صادرات رسمی صنایع دستی ایران را 200 میلیون دلار در سال اعلام کرد.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در حاشیه جلسه بررسی مسائل و مشکلات صنایع دستی اردستان و بازدید از کارگاه های صنایع دستی این شهرستان افزود: این رقم به جز صادرات فرش، زیورآلات، سنگ های قیمتی و مبلمان است که در صورت احتساب این کالاها میزان صادرات به بیش از 600 میلیون دلار در سال می رسد.

وی با اشاره به روند روبه رشد وضعیت صنایع دستی کشور گفت: 400 هزار نفر فعال حوزه صنایع دستی در کشور ساماندهی شده اند اما تعداد فعالان این حوزه در کشور حداقل 2 برابر تعدادی است که ساماندهی شده اند.

وی ابراز کرد: توسعه صادرات یکی از مهمترین انگیزه های تولید است که در این راستا شاهد افزایش دو برابری صادرات صنایع دستی در کشور در ماه های اخیر بوده ایم.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور توجه به ایجاد اشتغال را از مهم ترین اولویت های این سازمان اعلام کرد و افزود: در این راستا به زودی همایش بزرگ مرتبط با دانش آموختگان حوزه صنایع دستی را در راستای ایجاد تولید و کارگاه های صنایع دستی برگزار خواهیم کرد.

وی هدف از سفر به شهرستان اردستان را ایجاد تعامل بین مسئولان این شهرستان با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و آشنایی با ظرفیت ها و فرصت های موجود این شهرستان اعلام کرد.

نامور مطلق افزود: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نقشه راهی برای فعالیت های سه گانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شهرستان اردستان تهیه خواهد کرد تا پس از تصویب شاهد ارتقا وضعیت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این شهرستان باشیم.

وی با بیان این که در حوزه صنایع دستی کارگاه های خوبی در منطقه اردستان وجود دارد که باید توسعه و تنوع رشته های آن ها بیشتر شود تصریح کرد: صنایع دستی این شهرستان باید هویت و ویژگی منحصر به فرد خود را پیدا کنند تا در بازار روبه بهبود قدرت رقابت با شهرستان های دیگر را داشته باشند.

 

برای دریافت آخرین مطالب و گزارشات درباره اقتصاد و صنایع خلاق ایران و جهان عضو کانال «اقتصاد خلاق» در تلگرام شوید

منبع: ایرنا